Stowarzyszenie

18.18.2018Święto Niepodległości inaczej

   Jak świętować 100-lecie Odzyskania Niepodległości? W końcu taka okazja trafia się raz w życiu, warto więc zrobić to z prawdziwym przytupem! A jak połączyć chęć wyrażenia miłości do Ojczyzny z zamiłowaniem historii i pasją do dwóch kółek? Od kilku już lat nasza grupa pozytywnie zakręconych rowerzystów wyrosła z Koła Terenowego „Chorzów” czyli Obszar Warowny Śląsk na Rowerze organizuje w sezonie rajdy rowerowe dla pasjonatów historii fortyfikacji. Raz dłuższe, raz krótsze wycieczki skupiają regularnie spore grono rowerzystów.  Nie inaczej było w tej wyjątkowy listopadowy długi weekend.

   Dzień po głównych obchodach listopadowej rocznicy postanowiliśmy zrobić coś wyjątkowego. Nasz pomysł wydawał się szalony, ale udał się znakomicie. Na mapie Śląska „narysowaliśmy” naszymi rowerami pięknego orła, który swoimi skrzydłami objął takie miasta jak Ruda Śląska, Chorzów, Katowice, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie czy Zabrze. Trasa liczyła – jakby inaczej! Dokładnie 100 kilometrów! Nasz rajd rozpoczęliśmy  wyjątkowym miejscu, mianowicie spod Kościoła Św. Michała Archanioła w Orzegowie, który to w tym roku także obchodzi swą setną rocznicę.

   Jak przebiegła nasza wyjątkowa, rocznicowa wyprawa? Było podobnie jak przez ostatnie sto lat naszej Ojczyzny. Raz z górki, raz pod górkę. Raz mknęliśmy po równym pasie asfaltu by po chwili znaleźć się… w lesie. Nie obyło się bez awarii. Ale dotarliśmy do punktu z którego rano wyjechaliśmy, zamykając rysunek naszego orła. Dopisała pogoda, dopisali uczestnicy, nigdy nie opuścił nas dobry nastrój.

   100 lat Niepodległości? Na rowerze? Tylko z Obszarem Warownym Śląsk na rowerze! A tymczasem nasza grupa już teraz planuje kolejne wyjazdy, strach pomyśleć co przyjdzie nam do głowy.

Adam Lewan, koło terenowe "Chorzów"