Stowarzyszenie

11.11.2016Remont stulatka

   W weekend 4-5 września przyszła pora na dalsze prace renowacyjne przy schronie obserwacyjnym z 1915 roku w Zagórzu. Rozpoczęliśmy od odkopania ściany czołowej obiektu. Na efekty nie było trzeba długo czekać. Pod  warstwą 30 cm ziemi ukazał nam się uszczypnięty wybuchem brakujący klinowy kształt ściany czołowej identyczny, jak w zachowanych obiektach tego typu w Józefowie.  Wykop odsłonił też spory fragment baranka maskującego elewację obiektu wysuniętą na przedpole (charakterystyczny tynk narzutowy, na którym szybko rozwijają się mchy i porosty). Po ukończeniu wykopu wokół całej bryły obiektu przyszła pora na jej oczyszczenie. Użyliśmy do tego metody piaskowania. Potężna sprężarka tłoczyła sprężone powietrze z suchym piaskiem pod  ciśnieniem ponad 8 atmosfer. Strumień piasku doskonale oczyścił beton i stal z efektów korozji, mchów i porostów, a także grafitti. Kilkugodzinne staranne czyszczenie sprawiło, iż bryła schronu wygląda jak nowa, widać czyściutki, jasny beton. Oczyszczenie bryły pokazało też skalę destrukcji obiektu dokonane przez amatorskie (być może powojenne) próby jego wysadzenia. Ukazały się wszelkie pęknięcia i ubytki w betonie oraz struktura zbrojeń konstrukcji, które uzupełnimy podczas kolejnego etapu prac.

   Serdecznie zapraszamy do obejrzenia  oczyszczonej bryły obiektu, nim zmienią ją dalsze prace restauratorskie. Prace prowadzimy pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we współpracy ze starostwem powiatowym w Otwocku.

   Prace prowadzi koło terenowe "Przedmoście Warszawa". Schron znajduje się na terenie prywatnym. Po zakończonym remoncie zostanie on udostępniony do zwiedzania i stanie przy nim nasza tablica informacyjna.