Stowarzyszenie

03.03.2017Po imprezie

   To właściwie były trzy dni, gdyż już w środę na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich pojawiło się Wojsko Polskie ze swoim sprzętem, jak również gastronomia i pierwsi zwiedzający. W czwartek przygotowania nabrały tempa. Pojawił się nowy sprzęt, odbywały się różnego rodzaju próby, a wieczorem na Kopcu rozgościło się kino plenerowe. Przez owe dwa dni pogoda była wspaniała do tego stopnia, że czasami słońce naprawdę dawało "popalić".

   No i trzeci, najważniejszy dzień. Rano msza święta w kościele w Szarleju. Niecodzienna, z bardzo dużym udziałem wojska i odpowiednim ceremoniałem. Później dalsza część Centralnych Obchodów Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej, czyli apel, wręczenie odznaczeń i nagród, defilada, pokaz orkiestry wojskowej, a na koniec koncert Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. No i wreszcie część historyczna, więc pokaz kawalerii (3 Puł Ułanów Śląskich) i rekonstrukcja historyczna, czyli scenka z frontu wschodniego (1944) - krwawe starcie Armii Czerwonej z Niemcami przy użyciu czołgu T-34/85 i działka Flak 20mm. Tylko pogoda tego dnia nie była najlepsza, choć na szczęście deszcz tylko postraszył.

   Podziękowania dla 34 Dywizjonu Obrony Powietrznej Kraju z Bytomia, Urzędu Miasta Piekary Śląskie, a szczególnie dla członków stowarzyszenia, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu. No i dla rekonstruktorów, którzy starali się, aby wszystko wyglądało jak najbardziej realnie.