Stowarzyszenie

04.04.2018Otwarcie schronów

   Informujemy, że w dniu 14 kwietnia 2018 r. będzie miało miejsce uroczyste otwarcie dwóch schronów przeciwlotniczych znajdujących się pod Placem Akademickim w Bytomiu. W schronie "Sosabowski" została upamiętniona postać wielkiego generała, a także jego żołnierzy, uczestników walk w Holandii w 1944 r. Wspomniani są tam równiez żołnierze tej Brygady związani z Bytomiem. W schronie "Trager" zostały upamiętnione postacie Augustyna i Romana Tragerów, mieszkańców Bytomia, którzy znacznie przyczynili się do ostatecznej klęski III Rzeszy. Schron "Sosabowski" został wyremontowany dzięki wsparciu finansowemu PZU Fundacja. Schron "Trager" został wyremontowany dzięki wsparciu finansowemu Banku Zachodniego WBK w ramach programu "Tu mieszkam, tu zmieniam". Bardzo dziękujemy naszym hojnym sponsorom. 

Strona internetowa schronu "Sosabowski" znajduje się pod tym linkiem.

Strona internetowa schronu "Trager" znajduje sie pod tym linkiem.

   O godz. 10.00 w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym im. ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Bytomiu (przy parafii św. Jacka na Rozbarku) odbędzie się (dla zaproszonych gości) multimedialna prezentacja tematyki poruszonej w schronach. Za udostępnienie sali składamy serdeczne podziękowania księdzu proboszczowi ks. mgr-lic. teologii Tadeuszowi Paluchowi. Natomiast o godz. 12.00 schrony zostaną otwarte do zwiedzania dla wszystkich chętnych. Koniec zwiedzania planujemy na godz. 15.00.

   Oprócz naszego obiektu w Bytomiu-Miechowicach (poświęconego "Tragedii miechowickiej 1945") będą to nasze dwa kolejne obiekty na terenie miasta Bytom, które, w naszym mniemaniu, znacznie powiększą potencjał turystyczny tego miasta.

ZAPRASZAMY!!!