Stowarzyszenie

29.29.2016Odnalezienie schronu przeciwlotniczego w Dąbrówce Wielkiej

   W dniu 27 lutego 2016 roku dwóch członków stowarzyszenia, Roman Kiera i Jan Franki, dokonali niecodziennego odkrycia. Kierując się zdobytymi wcześniej informacjami odkopali schron przeciwlotniczy, który znajduje się w Dąbrówce Wielkiej (dzielnica Piekar Śląskich). O obiekcie wspominali najstarsi mieszkańcy miejscowości, ale krążyło też o nim wiele legend. Najlepszym sposobem na zweryfikowanie tych opowieści było odkopanie obiektu i przekonanie się, co jest prawdą, a co nie. Stąd decyzja członków stowarzyszenia.
   Po odkopaniu wejścia okazało się, że jest to typowy schron przeciwlotniczy, który nie posiada żadnych pomieszczeń. Długość korytarza wynosi ok. 70m. Jego ściany są ceglane, a strop betonowy. Co ciekawe, przekrój korytarza jest prostokątny, co jest dość nietypowe dla tego typu obiektów. Po analizie jego konstrukcji można sądzić, że został wykonany przez Polaków jeszcze przed wybuchem wojny, czyli przed 1939 rokiem. Lokalne opowieści o tym, że podczas powstań śląskich funkcjonował w nim powstańczy sztab, raczej trzeba odłożyć pomiędzy bajki.
  Ale sam schron jest bardzo ciekawy. Trudno powiedzieć, czy w jakikolwiek sposób był wykorzystany w 1939 roku. Gdyby w tym miejscu trwały ciężkie walki, pewnie schron spełniłby swojej zadanie. Ale przecież stało się inaczej...
   Zapraszamy do obejrzenia zdjęć obiektu i jego prowizorycznego rzutu.