Stowarzyszenie

03.03.2021Nowe wpisy

   Informujemy, że decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków kolejne trzy obiekty zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru obiektów zabytkowych. Są to:

1. Polowy schron piechoty w Wyrach.

2. Schron bojowy nr 5 w Chorzowie.

3. Schron bojowy w Świętochłowicach (II linia).

Jednocześnie wobec dwóch kolejnych obiektów wszczęto procedurę wpisu do rejestru. Są to:

1. Schron bojowy nr 52 w Dobieszowicach.

2. Schron bojowy w Chorzowie-Maciejkowicach.

   Chciałbym jednocześnie zwrócić uwagę, że cztery z tych pięciu obiektów znajdują się pod opieką naszego stowarzyszenia. Chciałbym również w tym miejscu bardzo podziękować swoim Koleżankom i Kolegom z Pro Fortalicium za to, że kiedyś chciało Wam się podjąć trud ich remontu. Wy wytrwaliście, wielu innych nie wytrwało. Dzięku Waszemu uporowi obiekty doczekały momentu, gdy zostały objęte całkowitą ochroną prawną. To kiedyś było w sferze naszych marzeń. Gdyby nie Wasza działalność, być może, a nawet na pewno, nikomu innemu nie chciałoby się o nie zdbać, a już na pewno walczyć. Wiele ostatnich wydarzeń pokazało, że tak właśnie jest. Inni wolą krzyczeć, pisać i analizować, opluwać i obrażać, ale nie bronić, bo to wymaga całkowitego poświęcenia się. To potraficie tylko Wy. Nie brakuje też ludzi, którzy potrafią owe obiekty sprzedać za pieniądze. Poświęcić dla własnej wygody. To też nie Wy. To nie Pro Fortalicium. Bardzo mi miło, że mogę z Wami działać, że łączy nas wspólna idea i prawdziwe poświęcenie. Doszliśmy do tego momentu, że w 2021 roku, w 20-tym roku naszej działalności, coś tak dla nas pięknego rozgrywa się z dnia na dzień. To efekt pracy nas wszystkich.

Obiekty OWŚ mogą mówić o szczęściu, że mają Was.

Bardzo Wam dziękuję...

Dariusz Pietrucha, prezes Pro Fortalicium

P.S. Podziękowania dla Pana Łukasza Konarzewskiego i pracowników katowickiego WKZ.

  Nasza działalność oczywiście nie ogranicza się do obiektów OWŚ - będziemy walczyć o zachowanie innych obiektów fortecznych, militarnych czy po prostu zabytkowych. Będziemy czynnie walczyć, co, jak widać, przynosi efekty. Czym więcej się nam udaje, tym więcej mamy wrogów - to ciekawa zależność. Ich problem, nie nasz. My i tak będziemy robić swoje i mieć z tego prawdziwą satysfakcję.