Stowarzyszenie

28.28.2017Ku pamięci ofiar miechowickiej tragedii

Dwa dni poświęcone pamięci wydarzeń w Miechowicach w styczniu 1945 r. już za nami.

W dniu 27 stycznia odbył się zaplanowany wykład dotyczący walk w Miechowicach w styczniu 1945 r., który przyciągnął zainteresowanych. Jego ciekawym uzupełnieniem był fakt, że opieraliśmy się na oryginalnych dokumentach sowieckiej 21 Armii, 118 Korpusu Piechoty i 309 pułku piechoty, które opisują przebieg walk. Wykład odbył się w budynku "Cisza Syjonu" w miechowickiej parafii ewangelicko-augsburskiej, której proboszczem jest ksiądz Jan Kurko. Bardzo dziękujemy za udostępnienie pięknej sali konferencyjnej i wprowadzenie do wykładu.

W dniu 28 stycznia odbyła się inscenizacja wydarzeń, jakie rozegrały się w Miechowicach w dniach 25-27 stycznia 1945 r. Pogoda dopisała, więc pojawiło się około tysiąca osób, które obserwowały przebieg inscenizacji. Na imprezie pojawił się również Prezydent Miasta Bytom Damian Bartyla, zaprzyjaźniona z naszym stowarzyszeniem Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, a także komendant WKU Gliwice ppłk Roman Nowogrodzki. Bardzo dziękujemy za przybycie.

Rozpoczęło się od wręczenia pamiątkowych dyplomów sponsorom imprezy, grupom rekonstrukcyjnym i przyjaciołom, stowarzyszenia, a potem już ruszyła sama inscenizacja, która trwała ponad godzinę, a prowadził ją Tomasz Świdergieł. Było realistycznie, czasami dość brutalnie, tragicznie i dramatycznie, a to wszystko dzięki perfekcyjnej grze rekonstruktorów. Warto zauważyć, że oprócz rekonstruktorów pochodzących z różnych zakątków Polski pojawili się również rekonstruktorzy ze Słowacji i Czech.

Po inscenizacji wszyscy znużeni mogli się posilić wojskową grochówką, a także obejrzeć wystawę oryginalnych eksponatów broni z 1945 r., przygotowaną przez Arkadiusza Dominiec, uzupełnioną przez kolekcję Zbigniewa Kościana. Oprócz tego była okazja porozmawiać i zakupić publikacje Macieja Bartków, który miał swoje stoisko i chętnie odpowiadał na różne pytania, szczególnie dotyczące jego nowej książki o Werwolfie na Dolnym Śląsku.

Imprezę uważamy za bardzo udaną, a jej główny cel, czyli upamiętnienie wydarzeń i ofiar tragedii miechowickiej za osiągnięty. Przedstawiciele mediów zjawili się tłumnie, więc wypada poczekać na ich ocenę, a także na opinie samych widzów.

Szkoda tylko, że reporter z TVP 3 przygotowując materiał filmowy z obydwu dni użył go jedynie jako tła materiału filmowego opisującego styczeń 1945 r. na całym Górnym Śląsku, nic nie wspominając o miejscu inscenizacji, a także o naszym wkładzie do tych obchodów. Materiał filmowy wyszedł niezły, tylko chyba wypada wspomnieć, dzięki komu powstał. Ale to już nie pierwsze potknięcie z TVP 3. Szkoda...

Dziękujemy wszystkim sponsorom, gościom, widzom, rekonstruktorom, przyjaciołom i współpracownikom naszego stowarzyszenia, a w szczególności dwóm naszym członkom z Miechowic, którzy zorganizowali całą imprezę z dbałością o najmniejszy szczegół. Byli to Ireneusz Okoń i Andrzej Habraszka (Pro Fortalicium). Panowie i Panie reporterzy z TVP 3 - takie osoby i wydarzenia wypada wspomnieć, bo nie dzieją się codziennie...

Przypominamy, że cały projekt miał na celu upamiętnienie ofiar stycznia 1945 r. w Miechowicach, jak również oddanie im hołdu poprzez przypomnienie widzom tych wydarzeń. Wielu obecnych mieszkańców Miechowic nie ma o nich zielonego pojęcia. Tym, którzy słabiej znają historię przypominamy, że ludność cywilna Miechowic nie brała udziału w walkach, nie strzelała do Rosjan. Padła tylko ofiarą tego, co się wtedy w Miechowicach działo.

Link do obszernej relacji zdjęciowej, a także filmowej Dziennika Zachodniego (Magdalena Mikrut-Majeranek) znajdziesz pod tym linkiem.

Relację Gazety Wyborczej (Dawid Chalimoniuk) znajdziesz pod tym linkiem.

Relację portalu Silesion znajdziesz pod tym linkiem.

Relację zdjęciową TVS znajdziesz pod tym linkiem.

To się nazywa rzetelnym dziennikarstwem.

Plik filmowy Pawbrzeg reportaże znajdziesz tutaj.

Plik filmowy grupy Druzja znajdziesz tutaj.

Plik filmowy Jana Sałatyńskiego znajdziesz tutaj.

Zwiastun filmowy Felixcom znajdziesz tutaj.