Stowarzyszenie

18.18.2021Kolejny uratowany

Einmannbunker albo Splitterschutzstelle ze Świętochłowic...kawałek betonu z historią.
 
   Z początkiem roku 2021 dotarły do nas wieści od Miejskiego Konserwatora Zabytków, że w rejonie stawu Kalina w Świętochłowicach znaleziono coś, co może mieć powiązania z 2 wojną światową. Ze względu na prowadzone prace terenowe mające za zadanie ,,rozbrojenie bomby ekologicznej" którym jest staw Kalina, wykonawca tego zdania prowadził prace ziemne w rejonie stawu i przylegającej hałdy. W trakcie tych robót odnalazł obiekt początkowo zakwalifikowany jako rura kanalizacyjna. Jednakże po bliższej analizie okazało się, że takie rury nie posiadają betonowej podłogi, wizjerów ani tym bardziej drzwi na zawiasach...
 
  Szybka konsultacja, telefon do szefa koła terenowego i wizja lokalna...rezultat przerósł oczekiwania. Tą rurą okazał być się Einmannbunker, który niegdyś stał na terenie Zakładów Chemicznych ,,Hajduki", a większość swego żywota spędził wyrzucony na hałdę poza zakład. Szacujemy, że przeleżał na hałdzie około 60 lat. Ciekawostką jest fakt, ze zachowały się żelbetowe drzwi na zawiasach oraz gniazda do mocowania szkieł pancernych w wizjerach. Tego rodzaju wizjery nie były często stosowane.
 
   17 maja 2021 roku obiekt przetransportowano i ustawiono przy schronie bojowym numer 39, którym się opiekujemy. W parku Heiloo w Świętochłowicach, na solidnym fundamencie, ,,Einamnn" odzyskał swą godność i będzie przypominał o trudnych losach wojennych.
 
   Pragniemy podziękować konsorcjum firm Menardis i Remea oraz Urzędowi Miasta Świętochłowice za wsparcie oraz przychylność....uratowaliśmy kolejny ,,kawał betonu" od zapomnienia i to jest najważniejsze!
 
                                                                                                                                          Jan Planta, koło terenowe "Świętochłowice"
 
P.S. Ja ze swojej strony bardzo dziękuję swoim Koleżankom i Kolegom z tego koła i gratuluję sukcesu.