Stowarzyszenie

22.22.2016Kolejne łączenie SFOTA

W dniu 26 listopada 2016 roku (sobota) odbędzie się kolejne łączenie, tym razem ze schronu dowodzenia w Chorzowie. Wszystko w ramach akcji Silesian Fortifications on the Air (SFOTA). Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem.

   W tym dniu istnieje również możliwość zwiedzania chorzowskiego schronu dowodzenia. Będziemy od godz. 8.30 do godz. 13.00.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Jak widać za oknem, listopadowa aura ma nie tylko bardzo przyjemne kolory, ale również temperatury. Korzystając z tego daru natury członkowie Harcerskiego Klubu łączności "POSMYK" SP9ZPS oraz SRG SP9YFF, przy udziale Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium"  planują zawitać w sobotę, 26 listopada do Chorzowa. Celem wyprawy krótkofalowców z obu klubów jest tym razem aktywna praca na amatorskich pasmach radiowych w ramach programu dyplomowego SFOTA z kolejnego obiektu Obszaru Warownego "Śląsk" - Schronu Dowodzenia Chorzów. Schron dowodzenia Obszaru Warownego „Śląsk” to unikat w skali kraju. Nigdzie indziej nie spotkamy obiektu o podobnym przeznaczeniu, do tego tak dużego i w miarę dobrze zachowanego. Schron dowodzenia usytuowany jest w Chorzowie na Górze Wyzwolenia (Redena) nieopodal ul. Parkowej.  Jest to tzw. schron bierny, który nie pełnił roli obiektu bojowego. Jego wyposażeniem była tylko broń ręczna. Warto może jeszcze dodać, że w latach 50-tych ubiegłego wieku obiekt zamieniono w „schron przeciwatomowy”, a do jego wejścia głównego dobudowano tzw. poternę (rodzaj ograniczonego ścianami wąskiego wejścia), która zupełnie zmieniła jego wygląd. Obiekt całkowicie obsypano ziemią tak, że stał się zupełnie niewidoczny. Więcej informacji na temat ciekawej historii Schronu Dowodzenia zamieszczonych jest na stronie internetowej Stowarzyszenia Pro Fortalicium. 

                                                                                                                                                                            Zbyszek - SQ9CXC.