Stowarzyszenie

29.29.2020Grzegorzowice - przyczółek mostowy

  O tym, że ruiny mostu w Grzegorzowicach są pod naszą opieką, o tym już informowałem. Przyczółek mostowy doczeka się swojej wielkiej chwili. W dniu 20 czerwca 2020 r. odbędzie się odsłonięcie naszej tablicy informacyjnej, która zostanie umieszczona na moście. Organizatorem imprezy jest gmina Rudnik, a w szczególności jej wójt Piotr Rybka i wicewójt Tomasz Kruppa. Jest nam niezmiernie miło, że taka skromna uroczystość się odbędzie. To dowód na dobrą współpracę naszego stowarzyszenia z władzami gminy Rudnik, a także na dbałość wójta i wicewójta o jej historię i zabytki. Przykład godny naśladowania.

  Trwają równiez rozmowy od strony Ciechowic, gdzie znajduje się drugi przyczółem mostowy, ale to inna gmina, inne starostwo, więc prosto nie jest. Na ciechowickim przyczółku znajduje się oryginalny poniemiecki szlaban forteczny. Tam w przyszłości równiez zostanie ustawiona nasza tablica informacyjna, a teren zostanie odczyszczony i zabezpieczony. Mamy równiez nadzieję, że uratowany przez nas szlaban forteczny z miejscowości Nędza (obecnie w Bytomiu-Miechowicach) pojedzie do Grzegorzowic. Tam byłby (prawie) na swoim miejscu...

   Wszystko to zasługa koła terenowego "Gmina Rudnik" kierowanego przez Artura Osaka (przwodniczący) i Sławomira Pazderyn (wiceprzewodniczący). Gratulacje.

Tu znajdziesz link do strony obiektu.