Stowarzyszenie

23.23.2016Dzień Wojska Polskiego na Dąbrowieckiej Górze

   Jak co roku zorganizowaliśmy Dzień Wojska Polskiego na Dąbrowieckiej Górze. Jest to dla nas szczególna, data gdyż upamiętnia zwycięstwo WP nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku, a także chrzest bojowy pozycji Przedmoście Warszawa, której broniły polskie oddziały.

   W poniedziałek 15 sierpnia  odwiedziło nas ponad tysiąc osób, co przy trwających równolegle dwóch imprezach w Celestynowie i Kątach uważamy za duży sukces. Do puszki wpadło 2020 zł datków na dalszy remont zespołu zabytkowych schronów z Dąbrowieckiej Góry.

 Naszą imprezę uświetniły wystawy z czterech lokalnych muzeów oraz wystawa zabytkowych pojazdów  terenowych:

  • Muzeum 2 Korpusu w Józefowie
  • Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach
  • Muzeum Historyczne z Sulejówka
  • Muzeum Ziemi Otwockiej
  • Eko- Patrol Karczew wystawił wystawę pojazdów zabytkowych wojskowych

Swoje wystawy zaprezentowało też Towarzystwo Przyjaciół Karczewa.

   Na imprezie można było podziwiać „królową wojen”- artylerię, jaka towarzyszyła naszym żołnierzom podczas zmagań w XX wieku :

  • działon armaty Schneider wz. 97 kalibru 75mm  towarzyszyła Polakom od 1918 r. (Armia Hallera) przez 1920, kampanię wrześniową 1939  do 1940 (oddziały Armii Polskiej we Francji odtwarzane po wrześniowej klęsce)
  • działon armaty dywizyjnej ZIS 3 ( towarzyszył żołnierzom dwóch  armii tworzonych przez ZSRR na ich szlaku od Lenino po Berlin)
  • armata przeciwlotnicza wz. 39 kalibru 37mm (j.w.) która stała się główną atrakcją dla dzieci

Muzea z Sulejówka i Marek wystawiły kolekcję lekkiej broni wsparcia, broni maszynowe, oraz osobistej strzeleckiej i pocisków artyleryjskich. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy wydobyte przez Eko Patrol Karczew elementy mostu drogowego ze Świdrów Małych (1939-1944) bohatersko bronionego przez żołnierzy 21pp  we Wrześniu 1939 r. Pokazaliśmy też większość z wraków wielkiej bitwy pancernej, jaka odbyła się na przełomie lipca i sierpnia  1944 roku od Garwolina po Radzymin, w tym elementy zniszczonego pociągu pancernego nr 74 spod Pogorzeli.

   Nad bezpieczeństwem imprezy jak zawsze czuwali druhowie OSP Dąbrówka. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu imprezy.