Stowarzyszenie

20.20.2023Bitwa wyrska 2023

   Dzisiaj dotarła do mnie bardzo miła informacja, którą zacytuję: "Wracamy po trzech latach przerwy !!!! 20.05.2023r. odbędzie się XVI edycja rekonstrukcji historycznej: " Bitwa Wyrska Bój o Gostyń". Dokładnie za 3 miesiące się widzimy. Serdecznie zapraszamy". Opublikował ją Arek, członek naszego stowarzyszenia, doświadczony rekonstruktor, twórca oraz opiekun "Muzeum Śląskiego Września 1939" w Tychach. Bardzo mnie owa wiadomość cieszy. Brakowało nam wszystkim "Bitwy wyrskiej"...

  Widzę również, że od razu uaktywniła się grupa "życzliwych", którzy próbują zasiać kość niezgody twierdząc, która rekonstrukcja lepsza, która bardziej historyczna, która ważna, a która nie.

Teraz do "życzliwych" - czy wam się to podoba, czy też nie, obydwa wydarzenia były i są firmowane przez Pro Fortalicium (nie wiem, jak będzie w przypadku tegorocznej edycji "Bitwy wyrskiej", natomiast wspaniała "Bitwa wyrska" jest rekonstrukcją historyczną, a niesamowite "Walki o Miechowice 1945" widowiskiem historycznym. Jak nie rozumiecie fundamentalnej różnicy, to zapraszam do słownika.