Stowarzyszenie

16.16.2018Bielsko-Biała

   W tym roku, począwszy od marca ruszyliśmy z pracami porządkowymi. Ponownie przycięliśmy krzewy, usunęliśmy samosiejki oraz wykonaliśmy  60 metrową, trawiastą drogę dojazdową do obiektu. Dodatkowo wspólnym wysiłkiem członków Pro-Fortalicium, GRH i osób niezrzeszonych wykosiliśmy, wysprzątaliśmy i zrobiliśmy dogodne dojście do leżącego 70 metrów na północ schronu nr 18.

Opis w bielskim portalu oraz filmik z drona:
http://wiadomosci.bielsko.info/16662-ja ... komentarze

   Po niecałych 2 latach od izolacji i zasypania stropu, nadszedł czas na naprawę błędów popełnionych poprzez poprzedniego wykonawcę, który robił to w pośpiechu i podczas mrozów, o czym wcześniej informowaliśmy. Prace te były wówczas wykonane  w ramach wygranego projektu Budżetu Obywatelskiego 2016 Miasta Bielska-Białej. Strop zaczął przeciekać już w zeszłym roku, lecz teraz dopiero znaleźliśmy więcej czasu i zabraliśmy się za jego naprawę. Na wstępie zdjęto warstwę gliny zmieszanej z kamieniami i korzeniami. Następnie czyściliśmy i myliśmy strop pod ciśnieniem. Późniejsze weekendy minęły nam na opapowaniu i lepikowaniu obrzeży wanny stropowej i środka. W międzyczasie uzupełnialiśmy ubytki betonu, powstałe w wyniku rozmrożenia.

   Dzięki naszej wspólnej składce oraz osób niezrzeszonych zajmujących się tym obiektem, udało nam się nabyć replikę ckm wz.30 Browning, która kiedyś będzie wyposażeniem w przyszłej izbie muzealnej schronu, udostępnionej do zwiedzania.

Kolejnym etapem prac będzie odkopanie wejścia do przelotni obiektu oraz montaż dodatkowego drenażu.

Członkowie Pro Fortalicium z Bielska Białej