Bytom-Miechowice schron typu LSD

   Niemiecki schron przeciwlotniczy typu LSR. Wybudowany najprawdopodobniej w pierwszych latach II wojny światowej (1941 lub 1942 rok). Znajduje się w Bytomiu-Miechowicach na podwórku nieczynnej szkoły nr 13 (szkoła przy ul. Stolarzowickiej, schron przy ul. Kasztanowej). Przez wiele ostatnich lat był całkowicie niedostępny i niewidoczny. Pamiętali go jedynie nieliczni mieszkańcy Miechowic. Został odkopany w lecie 2015 roku, głównie z inicjatywy Andrzeja Habraszki. Schron widniał na niemieckim planie, w posiadaniu którego był dr Adam Kubacz. Na podstawie planu udało się go zlokalizować. Okazało się, że jest to niezwykle duży obiekt, którego długośc korytarzy (niestety cześciowo uszkodzonych) sięga blisko 90 m.
   Już w lecie 2015 roku ruszyły starania Stowarzyszenia mające na celu pozyskanie tego obiektu, które zakończyły się sukcesem. Prace remontowe rozpoczęły się głównie dzięki wsparciu dwóch radnych miasta Bytom, Michała Napierały i Tomasza Waca, a także przy pomocy Urzędu Miasta Bytom i wsparciu lokalnych sponsorów. Obecnie (zima 2016) obiekt jest nadal remontowany, choć do zwiedzania zostanie (jak na razie) udostępniony tylko jego fragment.
  Andrzej Habraszka pozyskał do współpracy Ireneusza Okonia, który od początku czynnie zaangażował się w prace remontowe. Doszło jeszcze kilka innych osób, w tym Marek Kaczorkiewicz. W ten sposób udało im się zrobić bardzo wiele. Planowane otwarcie obiektu dla zwiedzających - czerwiec 2016.
Wsparcia remontującym udzielili: Jerzy Lipka, dr Adam Kubacz, Jan Hodor.